Jdi na obsah Jdi na menu


Cheyenne Mountain Air Force Station

29. 3. 2016

Článek přeložen a částečně přepsán z gizmodo.com

Příští měsíc (duben) tomu bude padesát let používání Cheyennského komplexu. Nyní dalo americké letectvo možnost veřejnosti toto zařízení navštívit.

Tento komplex se nachází v Colorado Springs v Cheyenne mountain Air Force Station. Tento komplex dal svojí pozicí a existencí jedinečné podmínky pro ministerstvo obrany a teké jedinečný prostor pro Skynet a další veřejnostní služby. Komplex byl otevřen v dubnu 1966.

Zařízení sloužilo jako velení a řídící centrum obrany proti sovětským bombardérům dlouhého doletu. Právě toto zařízení bylo cílem sovětských mezikontinentálních balistických střel, kvůli tomuto byl komplex postaven uvnitř Rocky Mountain, aby vydržel přímý zásah těchto zbraní. Něco o tom vysvětluje letec USAF pro jeden časopis (odkaz na celý článek v anglickém jazyce zde):

Hora je sama o sobě vysoká 9,500 stop, což je zaokrouhleně 2,9 km. Samotný tunelový vchod sedí 2000 stop (609 metrů) od vrcholu hory. Samotný komplex měnil ve vládní infrastruktuře jména, ale nikdy nepřestali sloužit účelům obrany USA a jejím spojencům. Dnes je znám pod jméném Cheyenne Mountain Air Force Station, který má za úkol shromažďování informací ze satelitů a pozemních senzorů po celém světě a šíření těchto dat v celém N.O.R.A.D.u, US Northern Command a US Strategic Command - Steven Rose (zástupce ředitele Cheyenne Mountain AFS) srovnává práci v tomto zařízení s lidským mozkem.

Fotky a videa, které pořídil magazín Airman najdete zde a některé i v tomto článku. Tyto snímky nám umožňují fascinující pohled na jeden z nejtajnějších vojenských komplexů na světě, tedy na to, jak vypadá dnes v roce 2016. Pokud vám tyto snímky přijdou povědomé, je to asi proto, že se některé rysy interiéru zařízení ukázaly ve filmech, jako např. Dr. Strangelove, War games, Série filmů Terminátor, Den nezávislosti, Interstellar, seriály Stargate a také se podobné interiéry komplexu objevily i ve hrách jako např. Fallout a Call of Duty (CoD: Modern Warfare). 

Toto vojenské zařízení a jaderný bunkr se nachází ve městě Colorado Springs pod správou Cheyenne Mountain AF.  (US Air Force foto / Staff Sgt. Andrew Lee)
Nahlédnout Skynet je 50-letý Blast-Proof Atomic BunkerSenior Airman Ricardo kolie, člen 721. Security Forces, hlídky severní brány Cheyenne Mountain v Cheyenne AfS, Colorado. Kolie je jedním z mnoha bezpečnostních linií k přístupu do více než jedné míle dovnitř komplexu ocelových budov, které sedí v jeskyních zdejší hory. (US Air Force foto / Staff Sgt. Andrew Lee)
Nahlédnout Skynet je 50-letý Blast-Proof Atomic BunkerDvě 23 tunové proti výbušné dvěře u vchodu dovnitř hory. Tyto dveře se dokáží pomocí hydrauliky zavřít ař do dvaceti vteřin. V případě nefunkčnosti mechanismů může stráž dveře uzavřít do čtyřiceti sekund. (US Air Force foto / Staff Sgt. Andrew Lee)
Nahlédnout Skynet je 50-letý Blast-Proof Atomic BunkerNěkolik hydraulických tyčí, které tyto dveře zavírají. Tyto tyče jsou ve tvaru svíčky, takže během útoku se zvětší tlak na dveře, aby výbuchu odolaly. (US Air Force foto / Staff Sgt. Andrew Lee)
Nahlédnout Skynet je 50-letý Blast-Proof Atomic BunkerCheyenne Mountain Complex má šest generátorů, které se dají využít jako záloha pro napájení hory. Těchto šest generátorů může vytvářet až 500 kilowattů energie, což mimochodem je energie k udržení chodu 5 000 domácností. V Cheyennském komplexu se nachází více než tucet vládních agentur a agentur ministerstva.  Asi 350 lidí pracuje v tomto zařízení během dne a asi 170 pracovníků zde zůstává.  (US Air Force foto / Staff Sgt. Andrew Lee)
Nahlédnout Skynet je 50-letý Blast-Proof Atomic BunkerCheyennský komplex je vlastně asi tak 15 domů, které sedí na více než 1300 pružinách a 18 palců od stěn skal tak, aby se místnosti mohly nezávisle pohybovat při zemětřesení, způsobeným přírodou nebo jaderným výbuchem. Navíc má tento objekt nejlepší obranu proti elektromagnetickému záření.  (US Air Force foto / Staff Sgt. Andrew Lee)
Nahlédnout Skynet je 50-letý Blast-Proof Atomic BunkerNa této fotografii máte možnost vidět jeden ze zásobníků vody, který je vytesaný přímo do hory. Tyto nádrže poskytují pitnou vodu a chladící funkci pro potřeby zařízení. Také tu jsou i další nádrže s naftou, které dokáží pohánět všech šest generátorů, schopných pohánět celé město.  (US Air Force foto / Staff Sgt. Andrew Lee)

Následující video od USAF editoval Travis Burcham a natáčel Arthur Breese.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář