Jdi na obsah Jdi na menu


Report z Gateconu 2014

 

Report z Gateconu 2014

 

ÚVOD

 

 Jak jistě leckteří víte, tak ve dnech od 1. do 5. července roku 2014 se na Festivalu Fantazie v Chotěboři konal největší sjezd fanoušků Hvězdné brány v České Republice s názvem Gatecon (Jaký je rozdíl mezi Festivalem Fantazie a Gateconem?). My jsme samozřejmě nemohli chybět, a proto Vám tu můžeme poskytnout náhled do této výjimečné události. Letošní 12. ročník byl řízen více než rok starým Gatecon-týmem, který nahradil ten původní, a musíme uznat, že svou práci zvládl bravurně a příští rok budou určitě ještě o trošičku lepší, i když to bude velice těžké. Gatecon tento rok trval celých pět dní a my Vám v následujících odstavcích naprosto stručně popíšeme  jeho náplň.

 

OSOBNÍ POCITY 

 

 Pro někoho to může být, jaký je ten výraz, spoilerování nebo pirátství, ale já sám jsem nevěděl do čeho jdu, do Chotěboře jen kvůli Gateconu? Odvážná myšlenka. Rozhodování při přihlašování je nejtěžší. Netuším jestli mě to po chvíli nepřestane bavit, na internetu nenacházím nic jiného než názvy programů a jejich krátké představení. Navíc je třeba najít i rovnováhu ve financích a dalších milion věcí, strava, doprava, ubytování ... Po uzavření přihlášky jsem překvapivě zachytil pár zajímavých poznámek od některých lidí jako: "To ještě existuje?" "Z toho už jsem vyrostl."
Prožít většinu času v jedné konkrétní linii jako jen v Gateconu dokáže ohromě nabudit atmosféru a energii. Pokud člověka něco nebaví tak může navštívit i jiné linie. Možnost mluvit s někým, kdo je stejný blázen jako Vy, se kterým můžete o všem mluvit je k nezaplacení, nemluvě o poznání nových přátel nebo lidí, se kterými se znáte už po internetu. Festival Fantazie uběhne jako voda. Sotva se přihlásíte, už se balíte a najednou jen vzpomínáte. Každopádně dnes jsem bohatší člověk ;). 
 

 

PROGRAM V NĚKOLIKA SLOVECH

 

 

 Každodenní program byl ve své podstatě rozdělen na čtyři hlavní části: Přednášky, promítání, besedy a společenský program. Přednášky jsou prezentovány zpravidla jedním nebo dvěma fanoušky Hvězdné brány a bezprostředně vycházejí ze světa tohoto seriálu. Jejich účelem je předat nějakou informaci, vytvořit diskuzi nebo pobavit účastníky.Promítání znamená spuštění nějakého dílu z hvězdné brány přes dataprojektor na promítací platno za účelem navnadit účastníky na následující program nebo k pouhému udržení báječné atmosféry. Během besed se scházejí návštěvníci Festivalu Fantazie a pozvaní herci, kteří účinkovali v seriálu/ech Stargate. Jako společenský program jsme označili setkání celého Gatecon-týmu a účastníků Gateconu. Nyní se vrhneme na všechny události v průběhu Gateconu: 

 

Úterý

 

 Úterý je první den Gateconu, všichni jsme napjatí jak celý Gatecon proběhne. Programová linie sídlí v Kulturním Domě Junior ve velkém sále číslo 7.  Každý den startuje program v 9 hodin. V úterý začínáme promítáním dílů 1x01 Děti bohů a 1x02 Děti bohů II., což je první dvoudíl prvního ze seriálů Hvězdné brány. V 11 hodin následuje přednáška Gary Jones a Jennifer Spence, která je jak už název připomíná, zaměřena na dva herce, co hráli ve světě Stargate. Proč zrovna na tyto dva? Protože oba dorazí na Gatecon osobně, ale o tom až později. Nyní je na řadě další promítání - 3x22 Nemesis a poté přednáška Cestování časem v SG. Všichni víme, že cestování časem se v seriálu objevuje dost často a to jak s pomocí červích děr a slunečních erupcí, tak také povětšinou s antickými stroji času k tomu určeným.
No ale jak se v tom vyznat? Různé druhy paradoxů a následků v časových liniích a paralelních vesmíru nám shrnuje ve svém opakovaném pořadu přednášející MartyCZ.
Ve 14 hodin promítání 4x01 Malá Vítezství a v 15 hodin startuje v kině beseda s hercem Garym Jonesem, který v seriálu ztvárnil báječného Waltera Harrimana co vytáčí hvězdnou bránu v SGC, však všichni víme. Beseda trvá 2 hodiny. V 17 hodin začíná promítání záznamu z komediálního představení v kině, vymyšleného bývalým Gatecon-týmem Tři zlaté vlasy generála Hammonda. O hodinu později nastupuje Cernaamodra a Archivní tajmství. V této části programu jsme viděli to nejlepší z let minulých, je toho tolik, že se to samozřejmě do jedné hodiny ani nevejde, ale i tak se moc dobře bavíme. Poté přichází Jacob Carter a navazuje se svou přednáškou Tony Amendola v Praze. Jenom připomínáme, že Tony Amendola hrál Jaffu Mistra Bra'taca a minulý rok přijel společně s Davidem Niklem (Dr. Radek Zelenka) na Gatecon jako host. Je 20 hodin a následuje Skrz naskrz “koncem” Stargate. Následující pořady byly trochu přeházeny tak se omlouvám, že pojedu podle napsaného pořadu a ne podle skutečnosti. Ve 21 má být podle programu Souhvězdí na bráně a na obloze, kde jsme porovnali hvězdy na nebi a symboly napsané na hvězdné bráně, kromě výchozího bodu, který neznázorňuje žádné souhvězdí. Poslední program Gateconu tohoto dne je promítání dílu 4x16 2010.
   
 

 

 Středa  

 

Ve středu ráno začínáme dílem 5x10 2001 a hned o hodinu později tu máme Behind the Gate což vlastně znamená Za bránou. Dovídáme se tu něco ze zákulisí a o hlavních hercích Hvězdné brány SG-1. Následuje promítání Hvězdná brána - Příběh jednoho fenoménu a ve 12 hodin startuje další Beseda s Gary Jonesem a Jennfer Spence kde jsou oba zmínění herci najednou v kině. Od 14 hodin promítání 7x17 - 18 Hrdinové a v 16 hodin začíná přednáška Guláš aneb energie ve Stargate, kde se dovídáme a přemýšlíme o tom jak snadné a zároveň náročné na energii je zapínat hvězdnou bránu a létat s vesmírnými loděmi. V 17 je před námi přednáška Stargate a výtvory fanoušků. V ní je možno shlédnout fotografie a videa všech možných výrobků fandů z celého světa. Od tyčových zbraní k hvězdné bráně. V promítání pokračujeme v 18 hodin s dílem 7x21 Ztracené město a po něm začíná záludný SG Kvíz 2 což je soutěž, které se ochotně účastníme, ale ke konci raději uvažujeme jestli vůbec vyplněný papír odevzdat, protože jsme zjistili, že vlastně o hvězdné bráně víme skoro nic… Následuje přednáška Co ve Stargate vidět nebylo … od přednášejícího Petroita. Ve 21 hodin začíná Nebojte se Gatecon teamu I. což je taková dikuze s Gatecon týmem, co zlepšit, vylepšit co nám chybí a tak dále. Samozřejmě se všichni chtěli ihned vyjádřit takže diváci opravdu tocho nebyli. Následovalo Pozorování noční oblohy I., ale kvůli nepřízni počasí jsme se dívali na oblohu promítanou na plátno.

Čtvrtek  

 

Čtvrtek je dalším nádherným a teplým dnem a po snídani razíme okolo 9 hodiny na promítání 7x22 Ztracené město II.. Poté si nenecháváme ujít “béčkový sci-fi horror” Morlocks kde účinkují Dawid Hewlett (Dr. Rodney McKay) a Robert Picardo (Richard Woolsey).Ve 12 hodin je další promítání oblíbeného dílu 10x06 200. Ve 13 hodin tu máme přednášku o knižním pokračování SGA Stargate Atlantis: Legacy, kterou převypravuje MartyCZ. Ve 14 hodin tu máme promítání - Pravdivý příběh. O hodinu později začíná poslední beseda v kině s herečkou Jennfer Spence, která ztvárnila v Hvězdná brána: Hluboký vesmír Dr. Lisu Parkovou. Program trval opět 2 hodiny. 

 

Od 17 do 19 hodin probíhalo promítání SGA 3x10-11 Návrat. Pak sem přiběhla Rendie se svou přednáškou Ba'al aneb proč ho máme nejradši. V této přednášce jsme odsoudili všechny jiné mužské hostitele a obdivovali jsme krásu a charakter tohoto vyjímečného Goa'ulda. Následuje opravdu humorná přednáška Astronomie převážně nevážně a o hodinu později, ve 21 hodin opět Nebojte se Gatecon Teamu 2. Okolo 22. hodiny se přemísťujeme ven a dalekohledem pozorujeme na obloze nejprve planetu Saturn a poté Mars v rámci programu Pozorování noční oblohy II. od Alsshe. Tím den opravdu originálně ukončujeme. 

  

 

 Pátek  

 

  V pátek se Gatecon stěhuje do místnosti 35 v Sokolovně a začíná jako obvykle v 9 hodin promítáním dílu SGU 1x05 Světlo. Po skončení promítání začíná StarGate vystřihovánky I., při kterých si vystřihujeme z papíru různé modely z hvězdné brány. Do toho si samozřejmě promítáme něco navrh, tentokrát to byl myslím díl SGA Dopisy z Pegasu. Podle programu jedeme dál a následuje další promítání SGU 2x07 The Greater Good a o hodinu později ve 13 hodin začíná přednáška Etnologická muka ve Stargate. Ve 14 startuje přednáška Jak se dělá profesionální dabing od JacobCarter. Zde se dozvídáme jak to vypadalo s dabováním Hvězdné brány a jka takový dabing vypadá obecně.

Druhá část bude nahrána za několik dní.

 

 

 

 

10360609_10152109292036895_2995872061274220788_n.jpg                  10502419_10152109315306895_450426712384160740_n.jpg     

Autor článku: Pranus

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář