Jdi na obsah Jdi na menu


Kapitola 2. – Geniální řešení

27. 2. 2016

Kapitola 2. - Geniální řešení
Konferenční místnost, Atlantida
Původní plán, který byl základem pro úspěšnou pomoc mise Destiny - vytočit adresu hvězdné brány v blízkém dosahu plánované pozice Destiny, se nakonec ukázal jako velmi složitý na provedení, protože dostat lidi na planetu, která je blízká k plánované pozici Destiny se ukázalo jako velmi zbytečné. Jak by se záchranný tým na Destiny dostal? 

McKay: Poletíme k Destiny lodí, dostatečně velkou na to, aby dokázala Destiny případně odtáhnout zpět k bráně.
Sheppard: No, myslím, že bránou moc velká loď neprojde.
McKay: Ne, tou normální ne, ale známe typ brány, který by to dokázal.
Woolsey: Takže, abych to shrnul, vy chcete, abychom vyslali lidi na neznámou planetu s neznámými podmínkami pro život a postavit tam bránu, která by dokázala umožnit transport lodí?
McKay: Ne, to by z časového hlediska trvalo strašně dlouho. Máme jiný návrh. Pošleme rovnou celou tu bránu nějakou jinou branou ve vesmíru.
Sheppard: Dobrá, jsem jediný, kdo to nechápe?
McKay: Co je na tom nepochopitelného, vždyť je to úplně …
Ronon: Všechno.
McKay: K tomu, aby tento plán vyšel, potřebujeme ale pomoc Orijských převorů, nebo jak si teď říkají.
Woolsey: Počkat, počkat, vy chcete postavit někde v neznámé galaxii superbránu.
McKay: Ha, jedna nula pro pana Woolseyho.
Sheppard: To si jako myslíte, že nám jen tak dají superbránu?
McKay: Jsou to spojenci ne?
Woolsey: Souhlasím s plukovníkem Sheppardem, nevím, jestli nám převorové dají superbránu. A navíc, byli jsme informováni, že převorové další superbrány nemají.
McKay: Ano já vím, potřebujeme od nich plány superbrány.
Woolsey: Podle hlášení generála O´neilla se převorové jeví jako uzavřená společnost, která nechce dát technologie, které by mohly poškodit jejich samotnou existenci.
Ronon: Jinými slovy nedají nic.
Woolsey: Myslím si, že rozhovor na toto téma by se měl odehrávat na Zemi.
Sheppard: A myslíte, že je to dobrý nápad? Co když někdo z tamní galaxie bránu zničí a nebude návratu anebo ještě hůř, co když někdo tu superbránu použije, aby se dostal sem.
McKay: Věřím, že to se nestane. K tomu, aby vytvořili stabilní červí díru na superbráně by museli mít ovládací krystal k superbráně.
Woolsey: Toto riziko projedná vedení IOA. Mezitím jdete vy Doktore a plukovník Sheppard na Zemi a budete tuto debatu tlumočit.
McKay: Máme tady ale i další problém, na který máme možná řešení, ale i tak stojí za zmínku.
Ronon: Co je to za problém?
McKay: Cesta superbránou není zase tak lehká jako normální bránou. Ano, je pravda, že Odyssea tam proletěla jen tak, ale na tak velkou vzdálenost nemůžeme cestovat s lodí této třídy.
Woolsey: Co tím naznačujete?
McKay: Že, jakmile by nějaká loď třídy Daedalus proletěla superbránou na tak velkou vzdálenost, okamžitě by byla roztrhána na kousky. Budeme tam muset letět s větší a silnější lodí, ta jediná má dostatečně silný trup a štíty k průletu.
Woolsey: To nemůže nikdo schválit, je to naše nová vlajková loď, vyslat ji na misi, odkud nemusí být návrat je hloupé.
McKay: To ano, ale bez ní se tam nedostaneme.
Woolsey: Jak už jsem řekl, vy a Sheppard vyrazíte okamžitě na Zemi, uvidíme, co řeknou tam.

Velitelství Hvězdné brány, Země, o dva dny později
Vedení IOA dlouho projednávalo tento návrh, ale možnost kontaktovat Destiny a zjistit všechna její tajemství díky novým lidem a technologiím, které by tam mohly poslat, je velice zaujala. IOA tento nápad schválilo, ale i přesto trvalo počkat na první hlášení Gen. O´neilla z galaxie oriů.
McKay: Nevěřil jsem, že by to schválili.
Sheppard: Já taky ne. Generál O´neill by se měl skrze superbránu ozvat během příštích pěti minut.
McKay: U brány čeká Daedalus, který bude signál přeposílat na Zem.
Generál Hank Landry: Seržante, jak to, že nic neslyšíme?
Sgt. Walter Hariman: Nevím, pane, kontaktuji Daedala.
Landry: Dobře.
Caldwell: Tady je Daedalus. Zatím žádná aktivace brány pane.
Landry: Aktivujte ji vy.
Caldwell: Rozumím. Brána aktivní, ale nikdo neodpovídá na naše volání.
Landry: Sakra, co se tam děje?
Sheppard: Třeba nemají čas.
Landry: Každopádně s tím teď nic neuděláme. Nemůžu tam poslat další loď, když jedna loď právě této třídy mohla být zničena.
Sheppard: A co tam chcete poslat za loď?
Landry: Pošleme tam BMS-406. Vím, že máte plán, který ji vyžaduje, ale bohužel nemáme jinou možnost.
Sheppard: BMS-406ku?
Landry: Ano tu vaši vlajkovou loď, zatím nemá jméno, bude dokončená za dva dny, tehdy dostane jméno. Do té doby sežeňte co nejvíce týmů na záchrannou operaci do galaxie Oriů.
Mittchell: Nemůžeme tady čekat dva dny, než bude ta loď dokončená.
Landry: Dobrá, vezměte si svůj tým, SG-2, 3, 5 a 12. Máme tady jeden Al´kesh, který tu nechal Teal´c. Vemte si ho a leťte k superbráně. Nařídím Daedalovi, aby se k ní vrátil a pak vám otevřel.
Mittchell: Jistě pane, ale co na to řekne ten zástupce IOA, asi se mu nebude líbit, že si jen tak poletíme do jiné galaxie.

Landry: To je fakt. Pokusím se to s ním nějak vyřešit, zatím se ale stejně připravte.

....

Landryho kancelář

Landry: Spojte mě s pane Riversem.

Rivers (zástupce IOA): Generále, co potřebujete?

Landry: Chci vyslat záchranný tým do galaxie oriů, který formulář vám na to mám vyplnit?

Rivers: Pane, máte nějaké potvrzené informace o tom, že by potřebovali pomoc?

Landry: Měli se ozvat s hlášením, ale neozvali se, to je u generála O´neilla dost nezvyklé a navíc osobně jsem mu slíbil, že při prvním náznaku problému mu pomůžeme.

Rivers: Je mi líto, ale nemůžu vám tu misi schválit, když k tomu ani nemusí být důvod.

Landry: Pane Riversi, podívejte se na to takhle, ta galaxie je plná technologií, které by vedení IOA jistě chtělo, takže co by to vedení řeklo na to, že jste nechal zničit jedinou naši základnu v galaxii, aby jste se vyhnul papírování.

Rivers: Rozumím vám generále, ale ať se tedy pletu, nebo to bude mít ještě velký dopad.

/zavěsí telefon/

Landry: To je zase birokrat. Plukovníku, máte zelenou.

Holografická schůze velitelů významných týmů a některých členů. Místnost se nachází na palubě vlajkové lodi, nachází se tam holografické přenosy členů vedení Atlantidy, SGC, projektu Icarus II, kapitánů lodí a členů americké vlády. 

Pozemská technologie hologramů byla využita na Zemi už v době nepodařeného pokusu o zabití členů SG1 Luciánskou aliancí. Jedná se o jednu z technologií, která byla představena veřejnosti, tedy kromě jejího původu. 

Sheppard: Za jak dlouho se dostanou s tím Al´keshem skrz superbránu?
McKay: Podle výpočtů by tam měli být asi tak za hodinu.
Jackson: To tam musíme hned posílat naše válečné lodě, vždyť se mohlo stát cokoli, myslím si, že je to jen planý poplach.
Woolsey: Posíláme je tam jenom pro ujištění našich obav. A navíc generál O´neill, nebo kdokoli jiný, z naší expedice má už šest hodin zpoždění. Pokud se nikdo neohlásí do dokončení stavby lodi, tak tam posíláme i tuto loď.
Prezident Barrack Obama: Částečně souhlasím tady s panem Woolseym. Pošleme tam naši loď, ale dávám všem našim lidem rozkaz, aby neútočili, dokud nebudeme mít zcela jasno, nebo dokud to nebude nezbytně nutné.


Jackson: Ještě se chci zeptat, proč tam posíláme naši vlajkovou loď. To nemáme jinou loď? Nějakou, která nezní tak důležitě?

Woolsey: To sice máme, ale vlajková loď nemá úplně odzkoušené systémy, takže v případě útoku na Zemi by byla funkční tak z poloviny. A jak jste sám řekl, nejspíše se ani nic nestalo, není důvod předpokládat, že by se dostala pod těžkou palbu. Potřebujeme funkční lodě tady, kdyby se něco pokazilo.

Jackson: Fajn, v tom případě poletím taky.
Teal´c: Taky poletím.
Jackson: Teal´cu, co tady děláš?
Teal´c: Hned, jak jsem se o všem dozvěděl, tak jsem se snažil dostat na Zem. Jsem teď na velitelství, dejte mi souřadnice, kde mě budete moci naložit.
Plukovník Steven Johnson, velitel nové vlajkové lodi (U.S.S. ZELENKA): Teal´cu, zatím je to příliš brzo loď vyráží za necelé dva dny, do té doby máte volno.

Plk. Steven Johnson

Plk. Steven Johnson má rodiče z České republiky, kteří se dostali do Spojených států krátce po roce 1990 a od té doby žijí v USA. Celá rodina plukovníka je stále v kontaktu s ním a jeho rodiči, to je důvod, proč umí česky a přijal pár českých zvyků. V roce 2013 absolvoval trénink na velení nových lodí. Pro IOA to byla úžasná příležitost ukázat mezinárodní spolupráci. Plk. Johnson byl prověřen a roku 2014 převzal velení nové vlajkové lodi U.S.S. ZELENKA. O programu Hvězdné brány ví jen několik členů české vlády.

Jackson: To je dobře, aspoň na mě počkáš na Zemi.
Teal´c: Vskutku.
Jackson: Plukovníku, slyšel jsem dobře? Zelenka?
Johnson: Ano, jsem Američan s českými předky, stejně jako on a je to moje loď, tak jsem si vybral někoho z mého národa, jehož jméno bych opravdu chtěl mít na své lodi. Navíc byl to on, kdo pomáhal tuto loď stavět.

Jackson: Ale neměla by jméno lodi projednávat nějaká komise, protože si myslím, že to není tak jednoduché.

Johnson: To ano, máte pravdu. Trvalo to celkem dost dlouho, než jsem si to u IOA prosadil, ale mám tam jistého spojence, který mi s tím trochu pomohl. A navíc pan Woolsey sdělil vedení IOA, že by také nebylo špatné ocenit Zelenkovu práci místo Dr. McKaye.
Jackson: A Čech? Vaše jméno ale je anglické.
Johnson: Ano, moji rodiče si změnili příjmení, víte byli tak trochu pobláznění Amerikou. Amerika pro ně byla vidinou ráje a protože byli v té době mladí, tak zkoušeli nové věci, jako třeba právě změna příjmení na něco víc anglického. Přeci jen česká příjmení nejsou zrovna dvakrát pěkná, pokud se vyslovují v angličtině.
Jackson: Jasně, chápu.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář